Kérdése van? +36-70/439-2188

Fapollen allergia panel
Fapollen allergia panel
10 000 Ft

Fapollen allergia panel

A Mediversal Fapollen allergia panel egyetlen vérvétellel, korszerű specifikus IgE-méréssel segít kideríteni, mely fafajok (például nyír, mogyoró, éger, kőris, fenyő) pollenjére allergiás. Az eredmények 12–48 órán belül, titkosított formában érkeznek, így időben megkezdhető a célzott terápia vagy az allergénkerülés. A kapott értékek értelmezéséhez mindig érdemes allergológus vagy immunológus segítségét kérni, hogy személyre szabottan enyhíthetők legyenek a tavaszi-nyári tünetek.

10 000 Ft
Csomagajánlatok
Részletek

Fapollen allergia panel

A Mediversal Fapollen allergia panelje a hazánkban is gyakran előforduló fafajok pollenjeire specifikus IgE-ellenanyagokat méri. A tavaszi és kora nyári időszakban jelentősen megnövekszik a levegőben lévő fapollen koncentrációja, amely számos embernél okozhat kellemetlen, sőt, akár életminőséget rontó allergiás tüneteket (tüsszögés, orr- és szemviszketés, köhögés vagy asztmás panaszok). A vizsgálat segítségével pontosan feltérképezhető, hogy az érintett személy mely fák pollenjeire reagál érzékenyen, így hatékonyabban tervezhető meg a kezelés és a megelőzés.

Miért fontos a panelvizsgálat?

A pollenallergiák – köztük a fafajok által kiváltott allergiák – IgE-közvetítettek, vagyis a szervezet immunrendszere felfokozott választ ad az allergénre. Ennek következménye lehet a szezonálisan jelentkező szénanátha, kötőhártya-gyulladás, bőrkiütés, illetve súlyosabb esetben asztmás tünetek kialakulása. A Fapollen allergia panel átfogó információt nyújt arról, hogy a páciens immunrendszere mely allergénekre reagál, lehetővé téve a célzott gyógyszeres kezelés, az allergén-immunterápia vagy az életmódbeli óvintézkedések megkezdését.

Mely allergéneket tartalmaz a panel?

A panel az alábbi fafajokra jellemző specifikus IgE-ellenanyagok meghatározását foglalja magában:

  • Kőrislevelű juhar (t1)
  • Éger (t2)
  • Nyír (t3)
  • Mogyoró (t4)
  • Bükkfa (t5)
  • Tölgyfa (t7)
  • Fűzfa (t12)
  • Nyárfa (t14)
  • Kőris (t15)
  • Fenyő (t16)

E fafajok pollenszezonja Magyarországon főleg kora tavasztól nyár elejéig tart, bár egyes fajok (például a Mogyoró vagy az Éger) már a tél végén, kora tavasszal is megkezdik a virágzást. A Nyír (t3) gyakran az egyik legerősebb allergén, magas pollenkoncentrációja pedig áprilistól júniusig jelent gondot sok páciens számára.

Kinek ajánlott?

  • Visszatérő szezonális tünetek: Tavaszi és nyár eleji orrdugulás, orrfolyás, szemviszketés, könnyezés vagy légúti panaszok esetén.
  • Fel nem tárt allergiás panaszok: Amennyiben egyértelmű pollenallergiára utaló tünetek jelentkeznek, de nem tudni, mely allergének váltják ki azokat.
  • Családi vagy egyéni kórtörténet: Akiknél már jelentkezett más allergia (pl. poratka, állatszőr, élelmiszer) vagy a családban gyakran előfordul allergiás megbetegedés.
  • Megelőzési és elővigyázatossági célból: Akik tudatosan szeretnék elkerülni a legfőbb allergénforrásokat, illetve csökkenteni a felülfertőződések vagy szövődmények kockázatát.

Hogyan történik a vizsgálat?

  • Mintavétel: A panelvizsgálat egyetlen vérvétellel elvégezhető. Általában nem szükséges éhgyomorra érkezni, de erről célszerű a laborba való bejelentkezéskor érdeklődni.
  • Laboratóriumi vizsgálat: A mintából a szervezet által termelt allergénspecifikus IgE-szinteket mérik korszerű immunoassay technikával.
  • Eredmények: A kiértékelés általában 12–48 órán belül elkészül, amelyet TAJ-szám alapján titkosítva küldünk el a megadott e-mail címre. Az eredményekben szereplő IgE-értékek bizonyos kategóriák (osztályok) vagy koncentrációban (kUA/L) is megjelenhetnek.

Az eredmények értelmezése és a további lépések

  • Szakorvosi konzultáció: Az allergiatesztek eredményei önmagukban nem adnak teljes diagnózist. Az allergológus vagy immunológus a leleteket a beteg tüneteivel, kórelőzményével együtt értékeli, és javaslatot tesz a további teendőkre.
  • Keresztallergiák: Bizonyos fafajok pollenjei közötti rokon allergének keresztreakciót is kiválthatnak (pl. nyír és egyes gyümölcsök). Erről érdemes tájékoztatást kérni a kezelőorvostól, különösen, ha élelmiszerallergiára utaló tünetek is előfordulnak.
  • Kezelési lehetőségek: A tünetek enyhítésére gyógyszeres terápia (antihisztaminok, szteroidok, orrspray-k stb.) és/vagy allergénspecifikus immunterápia is szóba jöhet. Számos esetben az életmódbeli és környezeti óvintézkedések (pollenmentesítés, pollenszűrővel ellátott klíma használata, gyakori hajmosás, rendszeres takarítás) szintén csökkentik az allergiás reakciókat.

Készüljön fel tudatosan a pollenszezonra!

A Mediversal Fapollen allergia panelje segít feltérképezni, mely fafajok váltják ki az allergiás reakciót, így idejében megteheti a megfelelő lépéseket a tünetek enyhítése vagy a hosszú távú kezelés érdekében.
Kérjen időpontot még ma, hogy a tavaszi és nyári hónapokat szabadabban, kevesebb panasszal élhesse meg!

Adatok
Cikkszám
L100036
Vélemények
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!
Mediversallabor.hu Made with ❤ by Webmaister