Kérdése van? +36-70/439-2188

Fű- és gyomnövény allergia panel
Fű- és gyomnövény allergia panel
10 000 Ft

Fű- és gyomnövény allergia panel

A Mediversal Fű- és gyomnövény allergia panelje azt vizsgálja, mely közismert fűfélék (pl. Borjúpázsit, Mezei komócsin) és gyomnövények (pl. Parlagfű, Fekete üröm, Libatop) pollenjeire reagál érzékenyen a szervezet. Egyetlen vérvétellel, korszerű laboratóriumi technológiával mérjük a specifikus IgE-ellenanyagokat, így 12–48 órán belül pontos képet kaphat arról, melyik pollen okozhatja a szezonális allergiás tüneteket. Az eredményekről a TAJ-számával titkosított formában küldünk értesítést, szükség esetén pedig allergológus szakorvosi konzultációt is biztosítunk a személyre szabott kezelés és megelőzés tervezéséhez.

10 000 Ft
Csomagajánlatok
Részletek

Fű- és gyomnövény allergia panel

A Mediversal Fű- és gyomnövény allergia panelje a leggyakoribb hazai pázsitfüvek és gyomnövények pollenjeire specifikus IgE-ellenanyagokat méri. Magyarországon a késő tavasztól őszig tartó időszakban a fűfélék és a gyomnövények okozzák a legtöbb szezonális allergiás panaszt – beleértve az orrdugulást, a szemviszketést, a tüsszögést, valamint az asztmatikus rohamokat. Ez a laborvizsgálat segíti annak pontos meghatározását, hogy a páciens mely növények pollenjére érzékeny, így célzottabban tervezhető meg a kezelés és a megelőzés.

Miért fontos ez a panelvizsgálat?

A fű- és gyomnövények allergiája IgE-közvetített folyamat, amely során a szervezet immunrendszere kórosan reagál a pollenekre. A kései tavasztól egészen őszig tartó pollenszezonban gyakran előforduló, elhúzódó vagy ismétlődő szénanátha, szemviszketés és légzési nehézségek jelentős mértékben ronthatják az életminőséget. A Fű- és gyomnövény allergia panellel időben kideríthető, hogy pontosan mely fajok felelősek a tünetekért, ami nagy segítség a személyre szabott terápia megtervezésében.

Mely allergéneket tartalmaz a panel?

A vizsgálat során a következő növények pollenjére vonatkozó specifikus IgE-szinteket mérjük:

  • Borjúpázsit (g1)
  • Csomós ebír (g3)
  • Mezei komócsin (g6)
  • Termesztett rozs (g12)
  • Parlagfű (w1)
  • Fekete üröm (w6)
  • Útifű (w9)
  • Libatop (w10)
  • Csalán (w103)
  • Repce (w203)

A borjúpázsit, a csomós ebír és a mezei komócsin (g1, g3, g6) a pázsitfüvek közé tartozó, széles körben elterjedt növények, amelyek virágzási időszakukban igen magas pollenkoncentrációt érhetnek el. A legismertebb erősen allergén gyomnövény a Parlagfű (w1), amely a nyár végén és kora ősszel okoz igen súlyos tüneteket sokaknál. A Fekete üröm (w6), az Útifű (w9), a Libatop (w10) és a Csalán (w103) szintén gyakori allergének a nyári–őszi időszakban, míg a Repce (w203) tavasszal és kora nyáron terjed nagy mennyiségben a levegőben.

Kinek ajánlott?

  • Visszatérő allergiás panaszok: Szezonálisan jelentkező orrdugulás, tüsszögés, köhögés, szemviszketés vagy légúti nehézség esetén.
  • Ismeretlen eredetű tünetek: Ha a páciensnél felmerül, hogy különböző fűfélék vagy gyomnövények idézik elő a kellemetlen tüneteket, de még nem tudja pontosan, mely allergén(ek) a felelősek.
  • Korábban diagnosztizált pollenallergiák: Ahol további allergének tisztázása szükséges, vagy ha több fajta pollen által kiváltott tünet együttes meglétére gyanakszanak.
  • Családban előforduló allergiás megbetegedések: Genetikai hajlam esetén érdemes a páciensnek minél hamarabb feltérképezni, mely allergének jelenthetnek veszélyt.

Hogyan történik a vizsgálat?

  • Mintavétel: A panelvizsgálat egyetlen vérvétellel elvégezhető. Általában nem szükséges éhgyomorra érkezni, de erről célszerű a laborba való bejelentkezéskor érdeklődni.
  • Laboratóriumi vizsgálat: A mintából a szervezet által termelt allergénspecifikus IgE-szinteket mérik korszerű immunoassay technikával.
  • Eredmények: A kiértékelés általában 12–48 órán belül elkészül, amelyet TAJ-szám alapján titkosítva küldünk el a megadott e-mail címre. Az eredményekben szereplő IgE-értékek bizonyos kategóriák (osztályok) vagy koncentrációban (kUA/L) is megjelenhetnek.

Az eredmények értelmezése és a további lépések

  • Szakorvosi konzultáció: Az allergiatesztek eredményei önmagukban nem adnak teljes diagnózist. Az allergológus vagy immunológus a leleteket a beteg tüneteivel, kórelőzményével együtt értékeli, és javaslatot tesz a további teendőkre.
  • Keresztallergiák: Bizonyos fafajok pollenjei közötti rokon allergének keresztreakciót is kiválthatnak (pl. nyír és egyes gyümölcsök). Erről érdemes tájékoztatást kérni a kezelőorvostól, különösen, ha élelmiszerallergiára utaló tünetek is előfordulnak.
  • Kezelési lehetőségek: A tünetek enyhítésére gyógyszeres terápia (antihisztaminok, szteroidok, orrspray-k stb.) és/vagy allergénspecifikus immunterápia is szóba jöhet. Számos esetben az életmódbeli és környezeti óvintézkedések (pollenmentesítés, pollenszűrővel ellátott klíma használata, gyakori hajmosás, rendszeres takarítás) szintén csökkentik az allergiás reakciókat.

Tervezze meg időben a pollen-szezont!

A Mediversal Fű- és gyomnövény allergia panel átfogó képet ad arról, mely pázsitfüvek és gyomnövények pollenjére reagál érzékenyen. A vizsgálat eredményeinek ismeretében célzott lépéseket tehet az allergiás panaszok megelőzésére és enyhítésére. Kérjen időpontot még ma, hogy a tavasztól őszig terjedő időszakot kevesebb kellemetlenséggel vészelhesse át!

Adatok
Cikkszám
L100037
Vélemények
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!
Mediversallabor.hu Made with ❤ by Webmaister