Tumormarker szűrőcsomagok nőknek
A nők körében előforduló daganatos betegségek korai felismerése kiemelten fontos a hatékony kezelés és az életminőség javítása szempontjából. A Tumormarker szűrőcsomag nőknek segíten az olyan elváltozások időben történő észlelésében, mint az emlő-, a petefészek-, a méh-, a gyomor- vagy a bélrendszert érintő daganatok. A csomagban szereplő tumormarkerek és kiegészítő laborparaméterek átfogó képet adnak az általános egészségi állapotról, illetve a szervezetben zajló esetleges kóros folyamatokról.
Miért fontos a tumorok korai felismerése?
A daganatos megbetegedések számos esetben hosszú ideig tünetmentesek vagy enyhe, általános panaszokkal jelentkeznek. A megelőző és szűrő jellegű laborvizsgálatok – beleértve a tumormarkerek mérését is – elősegíthetik a korai diagnózist, így nagyobb eséllyel alkalmazható sikeres terápia, és a női életminőség hosszabb távon megőrizhető.
Milyen vizsgálatokat tartalmaz a Tumormarker szűrőcsomag nőknek?
1. Tumormarkerek
- CEA (Carcinoembryonic Antigen): Vastagbél, végbél, hasnyálmirigy, emlő és egyes más emésztőrendszeri daganatok korai jelzésére használják.
- AFP (Alfa-fetoprotein): Májdaganatok, illetve bizonyos here- és gyomor-bélrendszeri daganatok esetén emelkedhet; nőkben ritkább, de lehetséges emelkedést okozó folyamatokban is hasznos lehet.
- CA 15-3: Elsősorban az emlődaganatok kimutatására és nyomon követésére alkalmazzák.
- CA 19-9: Hasnyálmirigy-, epeúti- és gyomor-daganatok szűrésében és követésében segíthet.
- CA 125: A petefészek-daganatok egyik legfontosabb markere, méh- és egyéb kismedencei elváltozásokban is emelkedhet.
- CA 72-4: Gyomorrákhoz és petefészek-daganatokhoz kapcsolódó marker.
- HE4: Szintén a petefészek-daganatok korai jelzése, a ROMA-index egyik komponense.
- ROMA-index: (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) A CA 125 és a HE4 értékeinek, illetve menopauzális státusnak kombinációján alapul, a petefészek-daganatok kockázatának meghatározására.
2. Máj- és veseparaméterek, anyagcsere
- GOT (AST), GPT (ALT), GGT, ALP: A májsejtek működését, az epeelfolyás zavarára vagy gyulladásos folyamatra utalhatnak.
- Totál bilirubin: A máj és az epeutak állapotáról ad információt.
- Karbamid, Húgysav: A veseműködés felmérésére szolgáló paraméterek; a húgysav emelkedése köszvényre is hajlamosíthat.
- Glükóz: A cukoranyagcsere állapotát jelzi, a cukorbetegség gyanújának korai felderítéséhez is fontos.
- Nátrium, Kálium: Az elektrolit-háztartás egyensúlyának mutatói.
- Vas, Transzferrin: A szervezet vasszintjének és transzportjának megismeréséhez.
- Összfehérje, Albumin: A tápláltsági állapot, a májműködés és az általános fehérje-egyensúly egyik jelzője.
3. CRP (C-reaktív protein)
- A rejtett gyulladásos vagy fertőzéses folyamatok általános markere. A daganatok esetében is előfordulhat CRP-szint emelkedés gyulladásos kísérőjelenségként.
4. Zsíranyagcsere
- Koleszterin, HDL-koleszterin, Triglicerid: Az érrendszeri kockázati tényezők felmérésére. A lipidprofil emelkedett értékei krónikus, gyulladásos vagy daganatos folyamatok esetén is fontos háttérinformációt nyújthatnak.
5. Teljes vérkép
- A vérsejtek (vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék) száma és állapota. A vérképben bekövetkező változások jelezhetnek gyulladásos, daganatos vagy vérszegénységgel kapcsolatos folyamatokat.
6. Székletvér
- A rejtett (okkult) bélrendszeri vérzések felismerésére. Vastagbélrák és egyéb emésztőrendszeri daganatok korai stádiumban okozhatnak nem látható vérzést a székletben.
Kinek ajánlott a Tumormarker szűrőcsomag nőknek?
- Családi kórelőzmény: Ha a családban korábban előfordult emlő-, petefészek-, méh- vagy emésztőrendszeri daganat, a rendszeres szűrés különösen fontos.
- 40–50 év feletti nőknek: A megelőzés és a korai felismerés érdekében, még tünetmentes időszakban.
- Hirtelen tünetek: Ok nélküli fogyás, étvágytalanság, tartós fáradékonyság, emésztési panaszok vagy menstruációs zavarok esetén érdemes kizárni a daganatos folyamatot.
- Már diagnosztizált daganat utókövetésére: A tumormarkerek rendszeres figyelésével és a kiegészítő paraméterek nyomon követésével kontrollálható a betegség lefolyása vagy kiújulása.
A vizsgálat menete és az eredmények elérhetősége
A Mediversal laborvizsgálatai gyorsak és pontosak, a páciensek kényelmét szem előtt tartva történnek. Az eredményeket 12–48 órán belül elküldjük a megadott e-mail címre, ahol TAJ-számával titkosított formában férhet hozzá az adatokhoz. Szükség esetén szakorvosi konzultációval segítjük az eredmények értelmezését, és javaslatot teszünk a további lépésekre.
Fontos tudnivalók az eredményekről
A laboreredmények értelmezése során mindig javasolt a kezelőorvossal konzultálni, aki pontos tájékoztatást ad a vizsgálati értékek jelentőségéről. Ha bármilyen eltérést mutatnak az eredmények, a szakorvos iránymutatása alapján további vizsgálatok vagy beavatkozások segíthetnek a pontos diagnózis felállításában és a megfelelő kezelés kiválasztásában.
Tegyen a korai felismerésért és az egészségért!
A Mediversal Tumormarker szűrőcsomagok nőknek korszerű, átfogó információt nyújtanak az emlő-, petefészek-, méh- és emésztőrendszeri daganatok korai jeleiről. Kérjen időpontot a vizsgálatra, hogy időben megelőzhesse vagy felfedezze a potenciális elváltozásokat, és szükség esetén gyorsabban megkezdhesse a célzott kezelést!