Szilárd alapok – a Csontritkulás szűrőcsomag jelentősége

Képzeljük el, hogy egy szép tavaszi reggelen frissen indulunk útnak, ám egy váratlan pillanatban megcsúszunk vagy megbotlunk. Fiatalabb korban talán észre sem vesszük ezt a kis ballépést, idősebb korban viszont egy hasonló helyzet akár kellemetlen csonttöréssel is végződhet. A csontritkulás ugyanis sokáig láthatatlanul, tünetmentesen járja át a szervezetet, egészen addig, amíg egy kisebb baleset elő nem hozza a valós problémát. Ilyenkor már késő kapkodni, hiszen a csontállomány jelentős része károsodhatott. Nem véletlen, hogy egyre többen érdeklődnek a megelőzés iránt, és keresik a lehetőséget a csontok egészségének megőrzésére – s ebben nyújt rendkívül nagy segítséget a Csontritkulás szűrőcsomag.
A csontritkulás (vagy orvosi nevén oszteoporózis) lényege, hogy a csontok sűrűsége fokozatosan csökken. Bár a csontrendszerünk egy látszólag stabil, merev „váz”, valójában folyamatos körforgásban él: a régi csontsejtek lebomlanak, és helyükre újak épülnek. Ha ebben a kényes egyensúlyban valami felborul, akkor a lebontás kerül túlsúlyba, és a csontszövet fokozatosan elveszíti tömörségét. Ez nemcsak az idősebb korosztályt érintheti: a stresszes életmód, a hiányos táplálkozás, bizonyos hormonális eltérések vagy éppen a kevés mozgás mind-mind hozzájárulhat ahhoz, hogy a csontok meggyengüljenek.
A Mediversalnál tisztában vagyunk vele, hogy a megelőzés lényege az információ, és ennek egyik legfontosabb forrása a laborvizsgálat. A Csontritkulás szűrőcsomag éppen ezért lett úgy kialakítva, hogy többféle szempontból is megvilágítsa, milyen folyamatok zajlanak a csontokban és a szervezet ásványianyag-háztartásában. Először is ott van a Teljes vérkép, amely – bár első ránézésre talán általános vizsgálatnak tűnhet – fontos kiindulópont. Megmutathatja, nincs-e valamilyen gyulladás vagy rejtett betegség, ami a csontok regenerációját is akadályozhatná.
A Kalcium és az Anorganikus foszfát vizsgálata már kifejezetten a csontszövet építőköveire fókuszál: ha ezeknek az anyagoknak a vérben mért szintje nem megfelelő, az könnyen vezethet hiányállapothoz vagy éppen kóros felhalmozódáshoz. A csontok szempontjából azonban legalább ilyen meghatározó a D-vitamin, a Magnézium és a Parathormon (PTH) szerepe. A D-vitamin segíti a kalcium felszívódását és beépülését, a magnézium nélkülözhetetlen az anyagcsere-folyamatokhoz, a PTH pedig lényegében a kalciumháztartás karmestere: magas szintje több kalciumot von ki a csontokból, míg alacsony szintje esetén a csontállomány épülése kerülhet veszélybe.
A csontritkulás kapcsán gyakran előkerülnek a csontmarkerek, amelyek a lebontás és újjáépülés mértékét mutatják meg. Ezt a célt szolgálják a βeta-Crosslaps és az Osteocalcin mérései, míg az Alkalikus foszfatáz (ALP) szintje is utalhat arra, ha éppen intenzív csontátépülés zajlik. Ezeknek a paramétereknek az együttes vizsgálatával kapunk egy képet arról, hogy mennyire dinamikus (vagy éppen lassú) a csontképző és -lebontó folyamat.
Sokan megfeledkeznek arról, hogy nemcsak a vérből, hanem a vizeletből is sok hasznos információ nyerhető. A Csontritkulás szűrőcsomag ezért tartalmaz Vizelet Kalcium és Vizelet Kreatinin vizsgálatot is. Ha például túl sok kalcium ürül a vizelettel, az jelezheti, hogy a csontokból nagymértékben szabadul fel ez az ásványi anyag, vagy akár veseműködési eltérés húzódhat meg a háttérben. A kreatinin pedig a vese egészséges vagy károsodott állapotáról árulkodik, így a szakember láthatja, hogy a vese megfelelően képes-e a vér megtisztítására és az elektrolit-egyensúly fenntartására.
Amikor ezeket az eredményeket együtt vizsgáljuk, kirajzolódik egy térkép, amelyből kiderül, mennyire veszélyeztetett valaki a csontritkulás szempontjából. Bizonyos esetekben a laborértékek alapján már egy korai stádiumban felismerhető a csontritkulás folyamata. Mivel a csontritkulás sokáig tünetmentes, ez óriási jelentőséggel bír: az orvos ekkor még sokkal könnyebben, általában életmód-tanácsokkal, D-vitamin- és kalciumpótlással, bizonyos testmozgással vagy gyógyszeres kezeléssel tud segíteni. Kései stádiumú csontok esetén sokkal nehezebb és hosszabb folyamat a terápia, ráadásul a törések veszélye is megnő.
A Csontritkulás szűrőcsomag eredményeinek kézhezvételét követően gyakran az a következő lépés, hogy a páciens orvosával közösen átgondolja a szükséges változtatásokat. Ez lehet táplálkozásbeli (például több kalciumban gazdag étel és D-vitamin-forrás, mint a halak, tojás, tejtermékek), mozgásbeli (például rendszeres séta, kocogás vagy speciális gyógytorna) vagy akár gyógyszeres. Egyes esetekben speciális hormonpótlásra is szükség lehet, különösen menopauza után nők esetében, akiknél a csontritkulás folyamata felgyorsulhat.
Mindez azt jelenti, hogy a csontritkulás szűrése egy olyan preventív lépés, amely hosszú távon akár éveket is nyerhet a páciensnek panaszmentesen és aktívan. Érdemes nem megvárni, hogy a csontok valóban törékennyé váljanak. A Mediversalnál hiszünk abban, hogy az időben elvégzett laborvizsgálatokkal, valamint a hozzájuk kapcsolódó orvosi tanácsadással rendkívül sokat tehetünk azért, hogy a csontjaink – és az életmódunk – valóban erős alapokon nyugodjanak. A csontrendszer megóvása nem csak az idősebb korosztály ügye: bárkinél előfordulhatnak olyan tényezők (például hormonális betegségek, egyoldalú táplálkozás, mozgáshiány), amelyek gyengíthetik a csontszövetet. Akármikor is lépünk, a lényeg, hogy tudatosan, időben kezdjünk odafigyelni azokra a jelekre, amelyeket a szervezetünk finoman küld – és ebben a laborvizsgálat elhanyagolhatatlan szövetségesünk.